A kedvezményezett neve | Vízvár Község Önkormányzata, Bélavár Község Önkormányzata, Heresznye Község Önkormányzata és a Építési és Közlekedési Minisztérium |
A projekt címe | Vízvár település ivóvízminőség-javító program |
Támogatás összege (Ft): | 567 458 960 Ft |
Elszámolható költség (Ft): | 642 438 257 Ft |
A projekt megvalósításának kezdete: | 2017.01.18. |
A projekt fizikai befejezésének határideje tervezetten: | 2023.12.10. |
Záró elszámolás benyújtásának határideje tervezetten: | 2024.01.09. |
A projekt azonosító száma | KEHOP-2.1.3-15-2017-00060 |
Vízvár, Bélavár és Heresznye települések ivóvízellátását 1 db mélyfúrású kút biztosítja. A kút vizének ammónium tartalma parametrikus érték közeli, vas és mangán tartalma parametrikus érték feletti. Tartalékkút nem áll rendelkezésre A technológia elavult, működése bizonytalan. Korszerű tisztítástechnológia kialakítása szükséges, valamint a teljes hálózat mosatása. A rekonstrukciós munkák mértéke nem haladja meg a projekt elszámolható összköltségének 20 %-át.
A vízműtelep Vízvár település központjában, a Polgármesteri Hivatal mellett, a 142/4 hrsz. területen található.
A rétegvizet a mélyfúrású kútból búvárszivattyú emeli ki. A telepen jelenleg 1 db kút (2/a jelű) üzemel állandó jelleggel, a vízjogi üzemeltetési engedélyben szereplő másik kút figyelőkút funkciót lát el. Az üzemelő kút melléfúrásos felújítására 2017. augusztusában került sor, a régi kút lezárásra került.
Az ivóvízellátás biztonságát tekintve jelentős kockázatot jelent, hogy a vízműrendszer egy termelőkúttal rendelkezik, a kút bármilyen szennyeződése, esetleges szerkezeti problémája miatt a település vízellátása veszélybe kerül. 2016. második félévében a termelő kút szűrője beszakadt, ezért a települések vízellátásának biztosítása érdekében ideiglenes megoldásként az üzemeltető naponta tartálykocsikkal töltötte fel a vízkezelőt. A probléma a kút melléfúrásos felújításával 2017. augusztusában oldódott meg.
A nyersvizet a vízkezelési technológia első lépéseként egy vas- és gázeltávolító berendezésre juttatják. A kezelt víz nátrium-hipokloritos fertőtlenítés után kerül az elosztóhálózatba.
A víztermelés jelenleg egy kútról biztosított, mely a haváriát követően 2017. évben felújításra került. A meglévő, üzemben lévő 1 db kút nem tudja biztonságosan kiszolgálni a napi szükséges vízmennyiséget, ezért a település biztonságos vízellátásához szükséges 1 db új kút létesítése, a hozzá tartozó gépészet, irányítástechnika és bekötővezetékek kiépítésével. A jelenleg figyelőkútként üzemelő 1. számú kút eltömedékelésre kerül. Meglévő vízkezelő épület bővítése és felújítása. Az új kút szűrőzése a jelenleg üzemelő kút vízadó rétegén lesz kialakítva, a kút tervezett mélysége 200 m.
A nyersvízben a vas-, mangán-, és ammónium tartalom meghaladja a 201/2001.(X.25.) Kormányrendelet előírásaiban rögzített határértékeket, ennek megfelelően a kútvizek kezelése feltétlenül szükséges. A jelenlegi vízkezelő technológia nem alkalmas a vízkezelésre, ezért ennek bontására van szükség. A vízkezelő épület bővítésére és felújítására is szükség van. A tervezett technológiai épület a jelenlegi vízmű telep területén kívülre esik, azonban az érintett terület is Önkormányzati tulajdonban van. A területet az Önkormányzat a projekt rendelkezésére bocsájtja.
A településen az ivóvíz ellátására vízkezelő berendezés kerül telepítésre, mely biztosítja a kútvizek kifogásolt paramétereinek határérték alatti szintjét. A vízkezelő technológia tervezett kapacitása 20 m3/h, 400 m3/d, amely a település meglévő ivóvízrendszerének hálózatához csatlakozik, üzemeltetése a fogyasztói létszámhoz igazodik. Oxidáló vegyszer adagolás, vas- és mangánmentesítés A vas-, mangánmentesítés oxidálószer (nátrium-hipoklorit, káliumpermenganát) adagolásával, és kvarchomokkal kevert katalitikus töltetű szűrőkkel valósult meg.
A káliumpermenganát adagolás hatására oxidálódik a víz vas-, és mangántartalma. Az adagolt káliumpermanganát ezen kívül folyamatosan regenerálja a katalitikus töltetet. A pelyhesedés lejátszódásához szükséges kontaktidőt a szűrőréteg feletti víztér biztosítja. Az oxidálás adagolás során keletkezett vashidroxid pelyhek és a mangán csapadék a szűrőfelületen megtapadnak, így a szűrt víz a vas-, mangánionokat már a 201./2001. (X. 25.) Kormányrendeletben előírtnál kisebb mennyiségben tartalmazza.
A törésponti klórozás folyamán a vas- és mangántalanított víz ammónium-ion tartalmát kb. tízszeres klór adaggal oxidálva nitrogén gáz keletkezik, így az ammónia koncentráció jóval a megengedett határérték alá csökkenthető. A keletkező egészségre ártalmas vegyületek (THM, AOX) és a víz felesleges klórtartalmának adszorbeálása érdekében a törésponti klórozás után granulált aktívszénnel töltött szűrőn vezetjük át a kezelt vizet.
A jelenlegi vízkezelő épület sem méretét, sem állapotát tekintve nem alkalmas funkciójának ellátására. A vízkezelési technológia elhelyezése érdekében az épület bővítésére is szükség van (~45 m2). Ehhez kepcsolódóan épületgépészeti és villamossági munkák elvégzésére is sor kerül. A tervezett technológiai épület a jelenlegi vízmű telep területén kívülre esik, azonban az érintett terület is Önkormányzati tulajdonban van.
Vízvár Község Önkormányzata
82/201-900; 82/474-917
7588 Vízvár, Szent István u. 8.
Feltöltés alatt